Zawody gravelowe

Zawody gravelowe

Gravel – co to takiego? Krótka historia.

 

Słowo „gravel” oznacza „żwir” (z języka angielskiego). Często tłumaczy się na polski jako „szutr”.

Dlaczego język angielski? Ponieważ rowery gravelowe pochodzą z Ameryki, a tam w wielu stanach po prostu nie wylewa się dróg asfaltem, nie wykłada się ich także płytami betonowymi, jak u nas, ponieważ jest to nieopłacalne. Ogromne odległości dzielą nieraz od siebie poszczególne gospodarstwa rolne lub domy, a drogi do nich prowadzą po trasach żwirowych właśnie. Tak powstały, z potrzeby pokonywania tras żwirowych, rowery gravelowe, o których tu mowa.  Ten typ rowerów stanowi najszybszy, jak dotąd, rodzaj maszyny, umożliwiającej szybkie i sprawne przeplatanie jazdy po rożnych rodzajach dróg: leśnych, utwardzonych i asfaltowych. 

Tak się złożyło, że od 2006 roku, równocześnie zaczęły się rozwijać wyścigi po szutrach. Początkowo zawodnicy korzystali w tych wyścigach z przerobionych rowerów przełajowych, jednak to nie było wystarczające.  Niedługo potem więc, z powodu obu tych czynników, zaczęto produkować pierwsze rowery typowo szutrowe. Praktyka szybko pokazała, że te rowery okazały się być na tyle uniwersalne i satysfakcjonujące w użyciu, dlatego też wokół nich utworzyła się cała, tak zwana, rowerowa kultura oraz moda. Rowery te stały się idealne, jako pojazdy przygodowo – wyprawowe, jak również jako maszyny sportowe, dzięki czemu wyścigi na rowerach gravelowych stają się coraz popularniejsze.

zawody gravelowe

Rower gravelowy (szutrówka)

 

Jak już pisaliśmy „gravel” to po angielsku żwir, a takie  tłumaczenie  w pełni mówi nam, czym jest ten nowy, zdobywający w szybkim tempie ogromną popularność, typ rowerów.

Ponieważ to właśnie rower gravelowy idealnie sprawdza się  w jeździe  po każdej możliwej drodze: asfaltowej, leśnej, utwardzonej i, oczywiście, żwirowej. Rowery te nazywa się także szutrówkami i możecie mieć pewność, że jeżeli gdziekolwiek znajduje się jakakolwiek droga – gravelem dacie radę ją pokonać!

Rower tego rodzaju nie ma jednej, ustalonej definicji.

Rower gravelowy jest bardzo szybkim rowerem, dzięki któremu można pokonywać drogi szutrowe, żwirowe, leśne i gruntowe. W wielkim uproszczeniu jest to rower szosowy ze znacznie szerszymi oponami. Dostępny jest dość duży wybór bieżników, w zależności od tego, czy zależy nam na większej szybkości, czy przyczepności podczas jazdy.

Znakiem firmowym roweru gravelowego jest kierownica typu baranek. To właśnie dzięki temu rodzajowi kierownicy mamy możliwość ułożenia dłoni w kilku miejscach, co szczególnie sprawdza się w dłuższych trasach, ponieważ dzięki temu ręce mogą nam odpocząć w czasie jazdy. Możliwe w baranku zejście do dolnego chwytu znacząco poprawia także aerodynamikę jazdy.

rower na zawody gravelowe

 

Gdzie jeździć na rowerze gravelowym?

 

Ten typ roweru idealnie sprawdzi się w mieście, w lesie i na asfalcie. Mówiąc krótko: gravel powstał, by jeździć, gdzie się da! I to jeździć naprawdę szybko. Jeśli na mapie widnieje jakakolwiek droga, możecie być pewni, że szutrówką z łatwością ją pokonacie.

Gravel stanowi idealny kompromis pomiędzy rowerem górskim a szosowym, w dodatku świetnie nadaje się do lasu, czy do miasta.  To szybkość i wygoda w jeżdżeniu, gdzie się da.  Przejażdżka na szutrówce ma sprawiać wielką frajdę, a równocześnie zapewnić nam wygodę. W rowerach gravelowych znajdziemy bowiem wszystkie udogodnienia, których możemy oczekiwać. Różni je to znacząco od rowerów przełajowych, które ich nie posiadają (np. mocowania na bidon).

Gravel to po prostu wygoda i szybkość w jednym rowerze.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalny rower dla każdego i na każde warunki, bo taki po prostu nie istnieje.

Jeśli jednak poszukujecie roweru, którym będziecie mogli pojechać naprawdę szybko po drodze asfaltowej, oraz bez przeszkód pokonywać leśne ścieżki i trasy gruntowe, to gravel jest dla was idealnym rozwiązaniem. Wprawdzie nie zastąpi on w pełni roweru górskiego, ale jest ciekawą propozycją.

 

Gravel a przełaj

 

Gravel to stosunkowo  nowa podkategoria rowerów, która zyskała sobie wielu zwolenników. O zadomowieniu graveli na rowerowym rynku świadczy najlepiej fakt, że prawie każda duża, szanująca się marka rowerowa posiada już w swojej ofercie rowery tego typu.

Jak wiadomo, rowery przełajowe zostały stworzone  z myślą o wyścigach i związanymi z nimi ciężkimi treningami. Ich rozwój jest mocno hamowany przez ograniczenia narzucone na tę dyscyplinę sportu przez UCI.

Gravele to ewolucja rowerów przełajowych, zaprojektowane, by wydobyć z nich nowe, nieznane wcześniej możliwości.  Właściwie to można by powiedzieć, że  gravele to  rowery przełajowe, wyzwolone z obłożeń UCI.

 

Gravel – dla kogo?

 

Pewnie wielu z was zastanawia się, co będzie dla was lepsze: rower szosowy czy gravel?

Odpowiedź zależy od kilku czynników. Jeśli bowiem poszukujecie roweru głównie do treningów i jazdy w większej grupie, to zdecydowanie najlepszy będzie w takim wypadku klasyczny rower szosowy. Trening na rowerze szosowym w takim wypadku będzie zdecydowanie bardziej efektywny, a wąskie opony zagwarantują prędkość, z jaka łatwiej będzie utrzymać się w grupie.

Gravele zostały docenione i wybierane są przez miłośników turystyki rowerowej, ponieważ stanowią świetną alternatywę dla rowerów trekkingowych – są bardziej uniwersalne i po prostu wygodniejsze. Szutrówki coraz częściej wybierane są także przez tych, którzy jeżdżą po mieście – tu właśnie uniwersalność i zwinność gravela bardzo się sprawdza.

Tak więc jeśli jesteś zainteresowany rowerem do codziennej jazdy po zróżnicowanych nawierzchniach, a przy okazji do budowania formy, to gravel jest jak najbardziej dla ciebie!

 

Wyścigi gravelowe

 

W niedługim czasie, bo zaledwie w ciągu kilku lat, wyścigi gravelowe stały się bardzo popularne. Zainteresowanie nimi wprost eksplodowało w ostatnim czasie. Można nawet powiedzieć, że uzyskały już miano kultowych.

Co ciekawe, przyciągają do siebie profesjonalistów, jak i amatorów tego sportu. Wyścigi gravelowe uznawane są bowiem za bardzo ekscytujące. Dlatego też ludzie tak kochają jazdę i ściganie się na gravelach!

 

Oto kilka powodów, dla których wyścigi gravelowe są takie ekscytujące:

Mała ilość (lub nawet brak) samochodów
Największym zarzutem kolarzy szosowych jest nadmiar samochodów – czyli niebezpieczeństwo, hałas i spaliny. Na drogach gruntowych i szutrowych znacznie rzadziej spotkać można samochody, a nawet, jeśli nimi jeżdżą, to ze znacznie mniejszą częstotliwością i prędkością. Kiedy twoje bezpieczeństwo nie jest zagrożone poczynaniami jakiegoś nieodpowiedzialnego kierowcy samochodu, możesz się zrelaksować i na maksa cieszyć jazdą.

Przyjazne dla początkujących
Wyścigi gravelowe cieszą się popularnością wśród rowerzystek i rowerzystów  bez względu na poziom zaawansowania. Nieważne, czy jesteś początkującym zawodnikiem, czy też pro, na gravelowych imprezach z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Na taki wyścig warto zapisać się chociażby po to, by pojeździć ze znajomymi w ciekawych miejscach. Zawody gravelowe oferują wiele opcji w wyborze dystansów, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Dobra zabawa (impreza!)
Najczęściej po przekroczeniu mety zawody gravelowe stają się jedną wielką imprezą, gdzie każdy może świętować ukończenie trasy. Fajnie jest, po takim wysiłku, zjeść coś, napić się z przyjaciółmi i posłuchać dobrej muzyki – imprezy gravelowe ci to zapewnią!

Zajefajne rowery
Powiedzmy sobie szczerze – rowery gravelowe są zajefajne! Łączą w sobie  wszystkie najlepsze cechy rowerów szosowych, górskich i przełajowych, a do tego są szybkie i wygodne!

Przygoda
Dzięki wyścigom gravelowym możesz mieć okazję do przejechania interesującymi drogami szutrowymi i poznania pięknych zakątków kraju. Zdecydować się możesz na jedno albo kilkudniową przygodę – wybór należy do ciebie.

Okazja do przemyśleń
Dzięki wyścigom gravelowym masz okazję do przemyślenia tego, jak najlepiej skonfigurować swój rower. W praktyce bowiem przekonasz się, jaki dobór opon będzie dla ciebie optymalny, na jakie zdecydować się siodełko, przemyślisz także dobór kierownicy.

Ekscytujące trasy
Podczas wyścigów gravelowych zrozumiesz, że określenie „szutrowa droga” może oznaczać naprawdę wiele różnych rzeczy.  Dodatkowo nie ma nudy, nawierzchnia ciągle się zmienia: gładki asfalt zamienia się w gruby żwir a nawet piach!

Wyzwanie
Wyścig gravelowy to nowe i wspaniałe wyzwanie! Podczas tych zawodów zdarzyć się może naprawdę wiele: zepsute przerzutki, przebite opony (a to tylko najważniejsze problemy techniczne). Dlatego tak ważny jest zestaw narzędzi w podstawowym wyposażeniu. Radzić sobie z nimi musisz sam, tak samo jak z nawigacją. Dodatkowo pamiętać należy o odpowiednim nawodnieniu i posiłkach. Co więcej, w wyścigach gravelowych każdy może stawić czoło zawodowcom!

 

Ekwipunek na wyścigu gravelowym

Ponieważ impreza gravelowa to wielka przygoda i nie lada wyzwanie, należy odpowiednio się na nią wyposażyć. Będzie ci potrzebny:
  • rower gravelowy
  • kask
  • sakwy (jest sporo potrzebnych ci rzeczy, a nie wszystkie zmieścisz w kieszonkach koszulki)
  • GPS – nawigacja montowana na kierownicy (do niej wgrasz trasę zawodów)
  • nawodnienie
  • przekąski
  • zestaw narzędzi.

Weź udział w wyścigu gravelowym!


Fantastyczne w wyścigach gravelowych jest to, że nie ma znaczenia, na jakim poziomie zaawansowania jesteś – na pewno znajdziesz wśród szerokiej oferty tych zawodów, imprezę, która będzie odpowiednia dla ciebie.

Gravel Beskidzki 2024

2024-07-06
Radocyna / gmina Sękowa

Wystartuj Lista zawodników

Mazowiecki Gravel >100

Rowerowa przygoda na Mazowszu

2024-06-15
Warszawa

Wystartuj Lista zawodników

Mazowiecki Gravel >200

Rowerowa przygoda na Mazowszu

2024-06-15 - 2024-06-17
Warszawa

Wystartuj Lista zawodników

Mazowiecki Gravel >500

Rowerowa przygoda na Mazowszu

2024-06-15 - 2024-06-17
Warszawa

Wystartuj Lista zawodników

Warta Gravel 2024

404 km | 60 h

2024-08-24 - 2024-08-26
Poznań

Wystartuj Lista zawodników